About Us

Curriculum Vitae (CV)

Name: Mari MIYOSHI
 
Education:
March 1980             Graduated from University of Tokyo, Faculty of Law
 
Professional Career:
April 1980               Entered Ministry of Foreign Affairs
 
December 1991        First Secretary, Permanent Mission of Japan to the International
                                  Organizations in Geneva
 
April 1995               Senior Assistant, Aid Policy Division,
                                  Economic Cooperation Bureau
 
August 1996            Senior Assistant, Policy Coordination Division, Foreign Policy Bureau
 
February 1998         Director, Passport Division, Consular Affairs Department
 
January 2000           Counsellor, Embassy of Japan in Germany
 
August 2002            Director, Consular Policy Division
                                  Consular Affairs Department
 
August 2004            Director, Registration Division, Immigration Bureau, Ministry of Justice
 
August 2006            Minister, Permanent Mission of Japan to the United Nations
 
August 2008            Minister, Embassy of Japan in Germany
 
April 2012               Director-General, Sendai (Tohoku) Regional Immigration Bureau,
                                  Ministry of Justice
 
January 2014           Director-General, Consular Affairs Bureau
 
January 2016           Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Ireland
 
Marital Status:           Married, one daughter.
 


Home | Legal Matters | Accessibility | Privacy Policy | Top